1. Emulsje sitodrukowe to substancje przeznaczone do produkcji szablonów w metodzie bezpośredniej, zwykle za pomocą specjalnie wyprofilowanej rynienki. Skład emulsji to zwykle kilka podstawowych komponentów – baza, rozpuszczalnik (woda 40 – 70%), środek uczulający i barwnik. Niektóre z emulsji są gotowe do użycia, inne wymagają uczulenia. W obecnych czasach używa się związków związków winylowych oraz ich mieszanin (PAW+POW). Niegdyś uczulaczem był dwuchromian amonowy lub dwuchromian potasowy, jednak ze względu na ekologię zostały wyparte na rzecz związków dwuazoniowych (diazowych). Mają one taką zaletę, że powleczone sita można przechowywać dłużej, ponieważ nie tracą swoich właściwości światłoczułych. Ponadto ulegają one biodegradacji.
Emulsje diazowe są stosowane od wielu dziesięcioleci i nadal są preferowane, gdy głównym czynnikiem jest niski koszt produkcji. Emulsje Diazo są wodoodporne lub odporne na promieniowanie UV i farby rozpuszczalnikowe. Farby plastizolowe mogą być stosowane z jedną z wymienionych emulsji. Przykład: Kiwocol 225 WR.
Emulsje diazo-fotopolimerowe, znane również jako emulsje o podwójnym utwardzaniu (Dual-Cure), są oparte na nowszej technologii i oferują największą różnorodność funkcji i zastosowań. Zazwyczaj oferują wysoką rozdzielczość i najszerszy zakres ekspozycji spośród trzech systemów emulsji. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz emulsji o wysokiej odporności chemicznej, czy też emulsji przeznaczonej specjalnie do farb ceramicznych, nasza oferta zapewnia odpowiednie produkty do Twoich wymagań. Przykład: Azocol Z 133, Azocol Z 140, Kiwocol Poly-Plus SWR.
Emulsje SBQ to jednoskładnikowe systemy emulsyjne, które są wstępnie uczulone i gotowe do użycia. Zwykle oferują bardzo dużą szybkość naświetlania i mogą być używane uniwersalnie, ale często są opracowywane do określonych zastosowań i urządzeń do naświetlania, takich jak projekcja bezpośrednia, wysoki stosunek emulsji do siatki lub do grubych siatek. Emulsje SBQ są zazwyczaj odporne na promieniowanie UV, farby rozpuszczalnikowe, wodne i plastizolowe. Przykład: Polycol 295HV, Polycol Supra Plus.
Grafika poniższa ilustruje różnice w światłoczułości 3 różnych typów emulsji: Diazo, Dual-Cure i SBQ. Jak widać, największe ryzyko niedoświetlenia lub prześwietlenia dotyczy emulsji 1 komponentowych SBQ. Jest to poniekąd ich wada, ale i zaleta. Musimy ustalić czas ekspozycji precyzyjniej, niż w innych emulsjach, za to ich duża prędkość reakcji na światło umożliwia stosowanie w systemach typu CTS (Computer To Screen) lub tradycyjnych, ale przy bardzo krótkiej ekspozycji (oszczędność energii elektrycznej).
Dalsze informacje, oraz problematyka dotycząca emulsji sitodrukowych zostanie poruszana w naszym Dziale technicznym/podmenu: Szablony sitodrukowe. Zapraszamy.
2. Filmy kapilarne. Metoda bezpośrednia, polegająca na przeniesieniu światłoczułego filmu emulsyjnego za pomocą folii poliestrowej, w postaci arkuszów na siatkę.
Film kapilarny jest gotowy do użycia i wymaga jedynie odpowiedniej techniki nałożenia w sposób wykorzystujący naturalnie działające siły kapilarne wody. Po nałożeniu i wysuszeniu, oraz usunięciu nośnika jakim jest folia poliestrowa, możemy przystąpić do naświetlania wzoru. W przypadku suszenia filmów kapilarnych, należy pamiętać, że umieszczamy je w suszarkach odwrotnie, niż szablony powleczone emulsjami. Film kapilarny powinien się „wchłonąć” od strony drukującej sita i suszymy go tak, jak pokazuje poniższa grafika:
Nasza oferta zawiera wysokiej jakości filmy kapilarne firmy ULANO produkowane w USA.
Poniżej broszura producenta przedstawiające podstawowe produkty z opisem parametrów.
Oferta zawiera następujące typy filmu kapilarnego:
CDF VISION
CDF VISION PLUS
CDF/QT THICK FILM
EZ 50 ORANGE
EZ FILM