odwarstwiacze KIWO

Odwarstwiacze

Preparaty do usuwania / odwarstwiana naświetlonej emulsji. 
Odwarstwiacze
firmy KIWO dzielą się na te przeznaczone do użycia ręcznego, oraz wersje rekomendowane szczególnie do urządzeń automatycznych.


Odwarstwiacze te, różnią się między sobą nie tylko stopniem stężenia, ale przede wszystkim konsystencją preparatu, formą dystrybucji oraz sposobem przygotowania substancji czynnej, a ostatecznie metodą aplikacji. Proszę pamiętać, że rekomendowany odwarstwiacz do maszyn, będzie również skuteczny w użyciu ręcznym, niemniej jednak, pewne jego właściwości zostały zmodyfikowane chemicznie tak, by sprostały również zadaniom w urządzeniach np. zachowały wysoką skuteczność, przy niższym poziomie pienienia się lub zredukowanej agresywności chemicznej w stosunku do elementów maszyny (np. dysz).
Zatem, odwarstwiacz maszynowy możesz zastosować w aplikacji manualnej, natomiast zwykle nie zaleca się mechanizmu odwrotnego (chyba, że producent dopuszcza go oficjalnie w swojej karcie technicznej) – ponieważ może dojść do niekorzystnych zjawisk niekorzystnych, a w efekcie końcowym, nawet uszkodzenia urządzeń. Jeśli z jakiegoś powodu masz zamiar używać produktów zamiennie, skontaktuj się z nami, ustalimy wspólnie, co i jakie ma ograniczenia bądź możliwości. Odwarstwiacze KIWO przeznaczone do automatów mają jeszcze jedną wspólną cechę – nie niszczą stali nierdzewnej, dzięki czemu maszyny i ich części praktycznie nie ulegają korozji chemicznej. 

Oferta produktów odwarstwiających firmy KIWO wg rekomendacji producenta.

Odwarstwianie ręczne:

PREGASOL F (płyn, gotowy do użycia)
PREGASOL K-FL (koncentrat w płynie 1 : 20)
PREGASOL EP 3 (koncentrat w proszku 1 : 100)
PREGASOL P (pasta, gotowa do użycia)
PREGASOL CF 20 (koncentrat w płynie 1 : 20)
PREGASOL CF 70 (koncentrat w płynie 1 : 70)

Odwarstwianie maszynowe/automaty:

KIWOCLEAN CF 520
(koncentrat w płynie 1 : 50)
KIWOCLEAN CF 555 (koncentrat w płynie 1 : 20)
KIWOCLEAN CF 580 (koncentrat w płynie 1 : 80)

odwarstwiacze emulsji KIWO

odwarstwiacze
firmy KIWO

aplikacja: ręczna + automaty

Odwarstwiacze zalecane do użycia ręcznego

odwarstwiacz sitodrukowy Pregasol F firmy KIWO

PREGASOL F
Preparat w płynie, gotowy do użycia.

Wysoce wydajny środek odwarstwiający wszystkie materiały do bezpośredniego naświetlania (fotoemulsji i folii). PREGASOL F jest bezwonny, nie zawiera chloru, nie uszkadza siatki i nie wybiela.
Uwaga: preparat ten nie nadaje się do usuwania emulsji żelatynowych (filmów pośrednich).

Sposób użycia: usunąć wszelkie pozostałości farb lub lakierów z szablonu za pomocą rozpuszczalnikowego środka czyszczącego serii PREGAN lub KIWOCLEAN. Następnie nałożyć PREGASOL F na obie strony sita za pomocą szczotki  (np. KIWO SCREENBRUSH #3) lub gąbki. Delikatnie wyszczotkować i po krótkim czasie reakcji dokładnie spłukać silnym strumieniem wody (myjka wysokociśnieniowa). Jeśli myjka wysokociśnieniowa nie jest dostępna, szczególnie w przypadku stosowania fotoemulsji, które są trudne do odwarstwienia, należy pozostawić środek na sicie do momentu, aż fotoemulsja będzie gotowa do całkowitego usunięta z siatki. W przypadku stosowania emulsji, które są odporne na farby wodne, myjka wysokociśnieniowa jest niezbędna.

PREGASOL F jest ma niskie pH w celu uniknięcia wytrącania się substancji po rozcieńczeniu z twardą wodą, przez co składniki kwasowe zawarte w preparacie mogą atakować i odbarwiać stalowe i galwanizowane ramy. W związku z tym należy uprzednio sprawdzić przydatność używanego produktu.

ikona pdf   dane techniczne: Pregasol F

PREGASOL K-FL
Koncentrat w płynie 1 : 20.

PREGASOL K-FL to wysoce skoncentrowany, płynny roztwór do odwarstwiania sit, stosowany w rozcieńczeniu z wodą w proporcjach 1 : 20. Możliwość dużego rozcieńczenia sprawia, że jest on odpowiedni również do stosowania w automatycznych urządzeniach do odwarstwiania sit. Jego roztwory są bezbarwne i bezwonne, nie zawierają chloru, nie uszkadzają siatki i nie wybielają szablonu, narzędzi, ubrań. W roztworach wodnych nie pojawia się również mleczność, która często występuje podczas rozcieńczania z twardą wodą. Nadaje się do wszystkich bezpośrednich fotoemulsji i filmów (oprócz filmów pośrednich).

Sposób użycia: w przypadku stosowania w automatycznych urządzeniach do odwarstwiania sit, z powodu rozpuszczonych cząstek fotoemulsji może pojawić się silna piana. Tego pienienia można uniknąć dodając ok. 0,1 – 0,3% KIWOMIX ZL 1063. Roztwory PREGASOL K-FL rekomendowane są głównie do ręcznego odwarstwiania lub do odwarstwiania w kąpieli zanurzeniowej. Równomiernie nanieść roztwór PREGASOL K-FL za pomocą pędzla lub szczotki Kiwo (np. SCREENBRUSH #3) na obie strony szablonu, który uprzednio został starannie oczyszczony z pozostałości farb/lakierów i dobrze rozprowadzić. Delikatnie wyszczotkować i po krótkim czasie reakcji dokładnie spłukać silnym strumieniem wody (myjka wysokociśnieniowa).

ikona pdf   dane techniczne: Pregasol K-FL

odwarstwiacz sitodrukowy Pregasol K-FL firmy KIWO
odwarstwiacz sitodrukowy Pregasol P firmy KIWO

PREGASOL P
Pasta odwarstwiająca, gotowa do użycia.

Gotowa do użycia, wysoce wydajna pasta do odwarstwiania szablonów powleczonych emulsją światłoczułą na bazie alkoholu poliwinylowego. Szczególnie zalecana do fotoemulsji, które są trudne do odtłuszczenia (wymagany dłuższy czas reakcji) lub do szablonów o dużych rozmiarach (umieszczonych w pozycji pionowej). PREGASOL P jest bezwonny, nie zawiera chloru, nie uszkadza siatki i nie wybiela. Dzięki kremowej konsystencji jest łatwy w aplikacji. PREGASOL P jednakże nie nadaje się do usuwania emulsji żelatynowych (filmów kapilarnych).

Sposób użycia: usunąć wszelkie pozostałości farb lub lakierów z szablonu za pomocą rozpuszczalnikowego środka czyszczącego serii PREGAN lub KIWOCLEAN.  Następnie nałóż PREGASOL P za pomocą pędzla na obie strony szablonu. Delikatnie wysmaruj szablon za pomocą szczotki Kiwo (np. SCREENBRUSH #3) lub pędzla, a po czasie reakcji ok. 2 min. spłucz wodą i usuń emulsję za pomocą myjki wysokociśnieniowej.  W przypadku fotoemulsji, które są trudne do odwarstwienia, należy upewnić się, że środek odwarstwiający pozostaje na szablonie do momentu, aż można będzie całkowicie odwarstwić emulsję z siatki. Nie dopuścić do wyschnięcia pasty. Podczas używania fotoemulsji, które są odporne na farby wodne, niezbędna będzie myjka wysokociśnieniowa i wymywanie wodą pod wysokim ciśnieniem.

ikona pdf   dane techniczne: Pregasol P

PREGASOL EP 3
Koncentrat w proszku 1 : 100.

PREGASOL EP 3 (1:100) służy do szybkiego i bezpiecznego odwarstwiania szablonów sitodrukowych. Nadaje się do wszystkich materiałów kopiujących na bazie alkoholu poliwinylowego i może być sporządzany zgodnie z wymaganiami producenta – poprzez rozpuszczenie odpowiedniej ilości proszku w wodzie. Roztwory PREGASOL EP 3 (1:100) są bezwonne, wolne od chloru, nie uszkadzają siatki i nie powodują korozji.

Sposób użycia: PREGASOL EP 3 jest stosowany jako roztwór wodny o stężeniu około 1%, tj. 100 g rozpuszcza się w 10 litrach wody. Podczas pracy z materiałem do kopiowania, który łatwo ulega odwarstwieniu, 100 g preparatu można rozcieńczyć w maksymalnie 20 litrach wody. W wodzie wodociągowej o dużej zawartości wapnia, roztwór może być lekko mleczny. Nie ma to jednak znaczenia w przypadku ręcznego odwarstwiania. Jeżeli zastosujemy go w automatycznej jednostce odwarstwiającej (co jest dopuszczalne), zmętnienia można uniknąć poprzez dodanie ok. 0,5% kwasu siarkowego lub azotowego (nie solnego!). W automatach odwarstwiających może pojawić się dużo piany z powodu rozpuszczonych cząstek fotoemulsji. Można jej uniknąć dodając 0,05 – 0,3% KIWOMIX ZL 1063.
Roztwór PREGASOL EP 3 należy nanieść szczotką Kiwo (np. SCREENBRUSH #3), pędzlem lub gąbką po obu stronach szablonu, który uprzednio został prawidłowo oczyszczony z wszelkich pozostałości farby. Preparat dokładnie rozprowadzić i po czasie reakcji ok. 2 min. dokładnie spłukać silnym strumieniem wody (myjka wysokociśnieniowa). Jeśli myjka wysokociśnieniowa nie jest dostępna, szczególnie w przypadku fotoemulsji, które są trudne do odtłuszczenia, należy upewnić się, że środek odwarstwiający pozostaje na szablonie, dopóki fotoemulsja nie zostanie całkowicie zmiękczona. W przypadku stosowania fotoemulsji, które są odporne na farby wodne, myjka wysokociśnieniowa jest niezbędna.

ikona pdf   dane techniczne: Pregasol EP 3

odwarstwiacz sitodrukowy Pregasol EP3 firmy KIWO
odwarstwiacz sitodrukowy Pregasol CF20 firmy KIWO

PREGASOL CF 20
Koncentrat w płynie 1 : 20.

PREGASOL CF 20 to wysoce skoncentrowany, płynny roztwór służący do odwarstwiania sit, stosowany w rozcieńczeniu
1 : 20 z wodą. Możliwość dużego rozcieńczenia sprawia, że jest on odpowiedni również do stosowania w automatycznych urządzeniach do odwarstwiania sit. Roztwory PREGASOL CF 20 są bezbarwne i bezwonne, nie zawierają chloru, nie uszkadzają siatki i nie wybielają. Nie pojawia się mleczność, która często występuje podczas rozcieńczania wodą z dużą zawartością wapnia – zwłaszcza w przypadku produktów w postaci proszku. Nadaje się do wszystkich bezpośrednich fotoemulsji i filmów (nie do filmów pośrednich).

Sposób użycia: roztwór odwarstwiający przygotowuje się przez dodanie ok. 20 litrów wody do 1 litra PREGASOL CF 20.  Zalecamy rozcieńczanie wodą w stosunku 1 : 20. W przypadku stosowania wodoodpornych fotoemulsji, które są trudniejsze do odwarstwienia, należy zmieszać 1 litr PREGASOL CF 20 z około 15 litrami wody. Produkt nadaje się do stosowania w automatycznych urządzeniach do odwarstwiania sit, jednak z powodu rozpuszczonych cząstek fotoemulsji może pojawić się silna piana. Tego pienienia można uniknąć dodając ok. 0,05 – 0,3% KIWOMIX ZL 1064.
Roztwory PREGASOL CF 20 mogą być również stosowane do ręcznego odwarstwiania lub do odwarstwiania w kąpieli zanurzeniowej. Równomiernie nanieść roztwór PREGASOL CF 20 za pomocą  szczotki Kiwo (np. SCREENBRUSH #3) lub pędzla na obie strony szablonu, który został uprzednio starannie oczyszczony z pozostałości farby/lakieru i dokładnie rozprowadzić. Delikatnie wyszczotkować i po krótkim czasie reakcji dokładnie spłukać silnym strumieniem wody (najlepiej myjka wysokociśnieniowa).

ikona pdf   dane techniczne: Pregasol CF 20

PREGASOL CF 70
Koncentrat w płynie 1 : 70.

PREGASOL CF 70 to wysoce skoncentrowany, płynny roztwór służący do odwarstwiania sit, stosowany w rozcieńczeniu
1 : 70 z wodą. Zawartość butelki PREGASOL CF 70 wystarcza do sporządzenia ok. 5 l gotowego do użycia roztworu odwarstwiającego.
Uwaga: PREGASOL CF 70 jest mocno zakwaszony, aby uniknąć wytrącania się osadów po rozcieńczeniu z „twardą” wodą. Niestety składniki kwasowe mogą atakować i odbarwiać stal i ramy ze stali galwanizowanej. Dlatego należy sprawdzić, czy nasz produkt jest odpowiedni dla używanego przez Państwa typu ramy.
Produkt nadaje się do wszystkich bezpośrednich fotoemulsji i filmów (nie do filmów pośrednich).

Sposób użycia: zawartość jednej butelki PREGASOL CF 70 wlać do około 5 litrów wody i dokładnie wymieszać. 5 litrów wody jest standardowym zaleceniem, jednak podczas pracy z emulsjami sitodrukowymi, które są trudne do odwarstwienia, może być konieczne sporządzenie wyższego stężenia środka odwarstwiającego. Wówczas należy użyć od 4 do 4,5 litra wody na jedną butelkę PREGASOL CF 70. 
Przed przystąpieniem do odwarstwiania należy dokładnie usunąć z szablonu wszystkie pozostałości farby za pomocą zmywaczy serii PREGAN lub KIWOCLEAN, a następnie nanieść roztwór odwarstwiający z obu stron za pomocą pędzla lub szczotki KIWO  (np. SCREENBRUSH #3). Po czasie reakcji wynoszącym 1-2 minut, emulsję można łatwo usunąć z siatki, najpierw za pomocą szczotki, a następnie za pomocą myjki wysokociśnieniowej.

ikona pdf   dane techniczne: Pregasol CF 70

odwarstwiacz sitodrukowy Pregasol CF 70 firmy KIWO

Odwarstwiacze zalecane do użycia w automatach

odwarstwiacz Kiwoclean CF 520 firmy KIWO

KIWOCLEAN CF 520
Koncentrat w płynie 1 : 50.

KIWOCLEAN CF 520 to wysoce wydajny, płynny koncentrat odtłuszczający do usuwania bezpośrednich fotoemulsji / filmów kapilarnych z sit. Został opracowany specjalnie dla automatycznych urządzeń do odwarstwiania sit i nie krystalizuje się w urządzeniach lub zbiornikach, dzięki specjalnym stabilizatorom. Ponadto KIWOCLEAN CF 520 nie atakuje stali nierdzewnej. Preparat stosuje się w rozcieńczeniu 1:30 -1:50 z wodą wodociągową, w zależności od zastosowania. Roztwory KIWOCLEAN CF 520 są bezbarwne i bezzapachowe, nie zawierają chloru, w bardzo niewielkim stopniu oddziałują na siatkę i nie wybielają. W zasadzie KIWOCLEAN CF520 można rozcieńczać w wodzie w dowolnym stosunku.

Sposób użycia: gotowy do użycia roztwór odwarstwiający przygotowuje się przez dodanie 30-50 L wody wodociągowej do 1 L KIWOCLEAN CF 520, w zależności od zastosowania. W przypadku aplikacji w automatycznych urządzeniach do odwarstwiania sit należy przestrzegać instrukcji dozowania podanych przez producenta urządzenia. Stężenie i czas reakcji zależą od wymagań roboczych i w razie potrzeby mogą zostać określone przez nasz dział techniczny. Sita poddane działaniu KIWOCLEAN CF 520 należy spłukać wodą. Z powodu rozpuszczonych cząstek fotoemulsji może wystąpić niekiedy silne pienienie. Tego pienienia można uniknąć dodając ok. 0,05 – 0,3% KIWOMIX ZL 1064.
Uwaga: KIWOCLEAN CF 520 jest zakwaszony, aby uniknąć wytrącania po rozcieńczeniu „twardą” wodą. Składniki kwasowe mogą atakować i odbarwiać stal i ramy ze stali galwanizowanej. W związku z tym należy sprawdzić, czy nasz produkt jest odpowiedni dla używanego przez Państwa typu ramy. Aby uzyskać poradę, należy skontaktować się z nami lub bezpośrednio z firmą KIWO.

ikona pdf   dane techniczne: Kiwoclean CF 520

KIWOCLEAN CF 555
Koncentrat w płynie 1 : 20.

KIWOCLEAN CF 555 to wysoce wydajny, płynny koncentrat odwarstwiający, do usuwania bezpośrednich fotoemulsji i filmów szablonowych. Został opracowany specjalnie dla automatów i nie krystalizuje się w urządzeniach lub zbiornikach, dzięki specjalnym stabilizatorom chemicznym. KIWOCLEAN CF 555 nie atakuje stali nierdzewnej.
Odwarstwiacz ten powinien być stosowany w rozcieńczeniu 1 :10 – 1 :20 z wodą wodociągową, w zależności od zastosowania i potrzeby. Jego roztwory są bezbarwne i bezzapachowe, w bardzo niewielkim stopniu oddziałują na siatkę i nie wybielają. KIWOCLEAN CF 555 może być rozcieńczać w wodzie w dowolnym stosunku.

Sposób użycia: gotowy do użycia roztwór odtłuszczający przygotowuje się przez dodanie 10-20 L wody wodociągowej do 1 L KIWOCLEAN CF 555 wody wodociągowej do 1 L koncentratu, w zależności od zastosowania. W przypadku stosowania w automatycznych urządzeniach do odwarstwiania sit należy przestrzegać instrukcji dozowania podanych przez producenta urządzenia. Stężenie i czas reakcji zależą od wymagań roboczych i w razie potrzeby mogą zostać określone przez techników. Sita poddane działaniu KIWOCLEAN CF 555 należy spłukać wodą. Ze względu na rozpuszczone cząsteczki fotoemulsji, w skrajnych przypadkach może wystąpić silne pienienie. Tego pienienia można uniknąć poprzez dodanie ok. 0,05 – 0,3% KIWOMIX ZL 1064. Uwaga: KIWOCLEAN CF 555 jest zakwaszony po to, by uniknąć wytrącania po rozcieńczeniu „twardą” wodą, dlatego składniki kwasowe mogą atakować i odbarwiać stal i ramy ze stali galwanizowanej. Dlatego należy sprawdzić indywidualnie, czy nasz produkt jest odpowiedni dla używanego typu ram. Aby uzyskać poradę, należy skontaktować się z nami lub bezpośrednio z firmą KIWO.

ikona pdf   dane techniczne: Kiwoclean CF 555

odwarstwiacz sitodrukowy Kiwoclean CF 555 firmy KIWO
KIWOCLEAN CF 580

KIWOCLEAN CF 580
Koncentrat w płynie 1 : 80.

KIWOCLEAN CF 580 to wysoce wydajny, płynny koncentrat odwarstwiający do usuwania bezpośrednich fotoemulsji / filmów z sit. Produkt został opracowany specjalnie dla automatycznych urządzeń do odwarstwiania sit i nie krystalizuje się w urządzeniach lub zbiornikach dzięki specjalnym stabilizatorom. KIWOCLEAN CF 580 nie atakuje stali nierdzewnej. Zwykle może być stosowany w rozcieńczeniu od 1:60 do 1:80 z wodą wodociągową, w zależności od zastosowania. Roztwory KIWOCLEAN CF 580 są bezbarwne i bezzapachowe, nie zawierają chloru, w bardzo niewielkim stopniu oddziałują na siatkę i nie wybielają. Produkt ten można rozcieńczać w wodzie w dowolnym stosunku.

Sposób użycia: gotowy do użycia roztwór odwarstwiający przygotowuje się przez dodanie 60-80 L wody wodociągowej do 1 L KIWOCLEAN CF 580, w zależności od zastosowania. W przypadku aplikacji w automatycznych urządzeniach do odwarstwiania sit, należy przestrzegać instrukcji dozowania podanych przez producenta urządzenia. Stężenie i czas reakcji zależą od wymagań roboczych i w razie potrzeby mogą zostać określone przez nasz personel techniczny. Zalecamy rozcieńczanie wodą w stosunku od 1:60 do 1:80 w przypadku emulsji, które łatwo ulegają odwarstwianiu; w przypadku emulsji odpornych na działanie roztworu, bardziej odpowiedni może być niższy stosunek rozcieńczenia. Sita poddane działaniu KIWOCLEAN CF 580 należy spłukać wodą. Z powodu rozpuszczonych cząstek fotoemulsji, może wystąpić silne pienienie. Tego pienienia można uniknąć dodając ok. 0,05 – 0,3% KIWOMIX ZL 1064.
Uwaga: KIWOCLEAN CF 580 jest również zakwaszony, po to, by uniknąć wytrącania po rozcieńczeniu „twardą” wodą. Składniki kwasowe mogą zatem atakować i odbarwiać stalowe i ocynkowane ramy stalowe. W związku z tym należy sprawdzić, czy nasz produkt jest odpowiedni dla używanego przez Państwa typu ramy. W celu uzyskania porady technicznej należy zwrócić się do nas lub bezpośrednio do firmy KIWO.

ikona pdf   dane techniczne: Kiwoclean CF 580

ARA sp. z o.o., Akcesoria dla sitodruku
Trąbki 387, 32 – 020 Wieliczka
tel.: 124310578 // tel. kom: 605320798