retuszery sitodrukowe firmy KIWO

Retuszery / Wypelniacze szablonów / Fillery


W ofercie firmy KIWO znaleźć możemy wiele typów „lakierów” retuszujących oraz maskujących, zwanych potocznie retuszerami, wypełniaczami,
bądź po prostu fillerami
(fill – wypełniać).

Produkty te dzielą się na 3 rodzaje: wypełniacze maskujące, wypełniacze retuszujące i wypełniacze retuszująco-maskujące (uniwersalne). Zapewne nie wszyscy o tym pamiętają, a jednak te 3 grupy różniące się od siebie nie tylko  parametrami, ale i …
…przeznaczeniem. Nierzadko te produkty stosowane są świadomie lub mniej świadomie do 2 czynności jednocześnie, co może generować pewne problemy techniczno-praktyczne, rozwiązywane później przez pracowników przygotowalni sit w różny, czasem osobliwy oraz iście domowy sposób. Warto pamiętać, że wypełniacz maskujący, ma za zadanie maskować/zasłaniać tą część szablonu, która znajduje na marginesie „użytku”. Stosować go możemy również w obrębie innych stref matrycy, ale głównie tam, gdzie przestrzenie do wypełnienia są stosunkowo duże. Wypełniacz retuszujący/retuszer – został zaprojektowany po to, by retuszować drobne detale,  niedoskonałości szablonu lub pasery, ewentualnie elementy pomocnicze.  To doskonały produkt do redukcji ilości wypadniętych dziurek w emulsji – typu pinholes (wynik popełnianych błędów podczas wywoływania matrycy lub kiepskiej jakości emulsji). To typ retuszerów do maskowania bardzo drobnych czcionek, cienkich jak nitka elementów i wzorów, paserów drukarskich itd. Wypełniacz maskująco-retuszujący łączy niejako wszystkie cechy i nadaje się do 2 czynności, ale z pewnymi ograniczeniami i wadami.
Zatem pamiętajmy – retuszery/wypełniacze/fillery firmy KIWO różnią się w obrębie grupy produktowej przeznaczeniem i cechami własnymi, warunkującymi ich użycie i przydatność. Prócz różnic w kolorystyce, nader ważne są jeszcze inne parametry tego typu produktów.
Wśród kluczowych cech, zwróć uwagę na odporność retuszera w stosunku do drukowanego medium, stopień jego lepkości oraz sposobu usuwania go z szablonu, po spełnieniu swojej funkcji.

Poruszając temat koloru, z jednej strony jest to zwykle subiektywny wybór, dokonywany przez drukarza (przyzwyczajenie, preferencje kolorystyczne, czy stopień kontrastowości w stosunku do emulsji/wzoru/siatki), natomiast w wielu przypadkach powinien być to jednak wybór świadomy. Kolor jest miej ważnym aspektem w przypadku wypełnień maskujących obszar marginesu. Jeśli jednak masz potrzebę tymczasowego wypełnienia nieużywanej części motywu, lub elementu, który dokładnie powinien wyróżniać się na szablonie, już przy pierwszym rzucie oka np. wariant opisu pomocniczego – wybierz retuszer kontrastujący z emulsją – będziesz w stanie doskonale odczytać naświetlone miejsce, natomiast nie będzie ono przepuszczało drukowanej farby. W wielu przypadkach warto zastanowić się nad retuszerem bezbarwnym np. Kiwofiller 405 Colourless – idealne rozwiązanie dla cmykowych lub wielokolorowych /spotowych/ motywach, gdzie ważne jest precyzyjne ustawienie paserów. Zamaskowany paser nadal spełnia swoje funkcje, a nie drukuje się na powierzchni przedmiotu.
Lepkość to parametr decydujący o przeznaczeniu retuszera. Dosyć ciężko jest bowiem używać wypełniacz o niskiej lepkości przy siatkach rzadkich np. 21 T lub marginesach, gdzie już podczas nakładania pojawi się problem z cieknącym retuszerem, kapiącym na narzędzia i wyposażenie pracowni, brudząc ramę, przedmioty, wyposażenie pracowni, w tym suszarkę, oraz ubrania pracowników, łącznie z obuwiem.
Żeby dokładniej omówić charakterystykę retuszerów, sposobu ich aplikacji, przechowywania oraz  dokonać właściwego wyboru – zgłoś się do nas. Pomożemy uporać się z tym z pozoru łatwym tematem. W cale nie jest tutaj najlepszym rozwiązaniem wylanie substancji na foremkę, by przed nałożeniem odparowała nadmiar wody i stała się gęstsza. Wystarczy zajrzeć do kart technicznych lub zapoznać się dokładniej z naszą ofertą, by do tej aplikacji, zastosować odpowiedni typ wypełniacza, bez konieczności wyważania otwartych już drzwi. 

retuszery, blokery, wypełniacze firmy KIWO

seria wypełniaczy szablonu
firmy KIWO

jednoskładnikowe, wodne

Poniżej lista najpopularniejszych retuszerów firmy KIWO.

KIWOFILLER SWR 22 

Wypełniacz uniwersalny (maskujący i retuszujący), odporny na: wodę, rozpuszczalniki i farby UV/LED utwardzalne. Odwarstwialny. Jeden z najlepszych, dostępnych na rynku retuszerów uniwersalnych.
Kolor niebieski.

Przydatność do maskowania:          Przydatność do retuszowania: ⊗⊗⊗

KIWOFILLER SWR 22 to wysoce odporny, wodorozcieńczalny, jednoskładnikowy lakier do wszelkich prac retuszerskich i naprawczych szablonów sitodrukowych. KIWOFILLER SWR 22 doskonale nadaje się zarówno do retuszowania jak i maskowania/blokowania, jednak ze względu na niską lepkość, rekomendowany bardziej do retuszu, niż maskowania. Maskowanie będzie możliwe raczej na siatkach bardzo drobnych np. 100 T i wyżej. Siatki poniżej, mogą stanowić utrudnienie w postaci dużej przepuszczalności (kapanie i miejscowe spływanie retuszera). Jest odporny na związki alifatyczne (czysty spirytus), związki aromatyczne, alkohole, glikole, a także chemikalia wodne, kwasy i ługi w stężeniach powszechnie stosowanych w sitodruku. Możliwe jest również czyszczenie szablonów rozpuszczalnikami, bez uszczerbku na retuszerze.
KIWOFILLER SWR 22 można łatwo usunąć za pomocą odwarstwiaczy firmy KIWO z serii PREGASOL (np. Pregasol EP3) i myjki wysokociśnieniowej (ok. 25 barów), nawet po dłuższym czasie schnięcia (w temp. ok. +40°C).

Lepkość:  ok. 1000 mPas (Rheomat RM 180, MS 33, D = 100 s-1, 23°C).
Sposób aplikacji: do retuszowania używać pędzla – do blokowania/maskowania (drobne siatki) można użyć rynienki.
Zmywanie: Niezaschnięty KIWOFILLER SWR 22 można usunąć wodą z narzędzi roboczych. Jeśli jednak zaschnie, należy użyć roztworu odwarstwiajacego linii produktowej PREGASOL.

ikona pdf   dane techniczne: Kiwofiller SWR 22

retuszer KIWO niebieski KIWOFILLER SWR 22
retuszer KIWO bezbarwny KIWOFILLER 405 Colourless

KIWOFILLER 405 Colourless 

Bezbarwny retuszer  maskująco-retuszujący, odporny na rozpuszczalniki.

Przydatność do maskowania: ⊗⊗         Przydatność do retuszowania: ⊗⊗⊗

KIWOFILLER 405 Bezbarwny używany do retuszu i blokowania szablonów odpornych na rozpuszczalniki. Jest szybkoschnący i tworzy elastyczną, bardzo odporną na rozpuszczalniki i ścieranie powłokę.  Charakteryzuje go doskonała rozlewność i właściwości zwilżające. KIWOFILLER 405 Colourless dobrze rozpuszcza się w wodzie, dlatego można go usunąć z siatki zimną lub ciepłą wodą, bez żadnych pozostałości.

Lepkość:  ok. 1500 mPas (Rheomat RM 180, MS 33, D = 100 s-1, 23°C)

Sposób aplikacji: do retuszowania używać pędzla – do blokowania/maskowania (drobne siatki) można użyć rynienki. W przypadku bardzo precyzyjnego retuszu np. przy użyciu cienkiego pędzla, należy zmniejszyć lepkość KIWOFILLER 405 dodając ok. 10% wody.

Zmywanie: wodą.

ikona pdf   dane techniczne: Kiwofiller 405 Colourless

KIWOFILLER 406 

Retuszer  maskująco-retuszujący, odporny na rozpuszczalniki. Kolor: niebieski.

Przydatność do maskowania: ⊗⊗         Przydatność do retuszowania: ⊗⊗⊗

KIWOFILLER 406 BLUE służy do blokowania i retuszowania szablonów odpornych na rozpuszczalniki. Jest szybkoschnący i tworzy elastyczną, bardzo odporną na rozpuszczalniki i ścieranie powłokę. KIWOFILLER 406 Blue ma doskonałe właściwości reologiczne, i zwilżania, pozostaje rozpuszczalny w wodzie, dzięki czemu można go usunąć z siatki zimną lub ciepłą wodą bez żadnych pozostałości.

Lepkość:  ok. 1500 mPas (Rheomat RM 180, MS 33, D = 100 s-1, 23°C)

Sposób aplikacji: do retuszowania używać pędzla – do blokowania/maskowania (drobne siatki) można użyć rynienki. W przypadku bardzo precyzyjnego retuszu np. przy użyciu cienkiego pędzla, należy zmniejszyć lepkość
KIWOFILLER 406 BLUE dodając ok. 10% wody.

Zmywanie: wodą.

ikona pdf   dane techniczne: Kiwofiller 406 Blue

retuszer KIWO niebieski KIWOFILLER 406 Blue
retuszer KIWO red KIWOFILLER 407 czerwony

KIWOFILLER 407 

Retuszer  maskująco-retuszujący, odporny na rozpuszczalniki. Kolor: czerwony.

Przydatność do maskowania: ⊗⊗         Przydatność do retuszowania: ⊗⊗⊗

KIWOFILLER 407 Red służy do blokowania i retuszowania szablonów odpornych na rozpuszczalniki. Jest szybkoschnący i tworzy elastyczną, bardzo odporną na rozpuszczalniki i ścieranie powłokę. KIWOFILLER 407 red podobnie jak cała seria 40x ma doskonałe właściwości reologiczne, i zwilżania, pozostaje rozpuszczalny w wodzie, dzięki czemu można go usunąć z siatki zimną lub ciepłą wodą bez żadnych pozostałości.

Lepkość:  ok. 1500 mPas (Rheomat RM 180, MS 33, D = 100 s-1, 23°C)

Sposób aplikacji: do retuszowania używać pędzla – do blokowania/maskowania (drobne siatki) można użyć rynienki. W przypadku bardzo precyzyjnego retuszu np. przy użyciu cienkiego pędzla, należy zmniejszyć lepkość KIWOFILLERA 407 dodając ok. 10% wody.

Zmywanie: wodą.

ikona pdf   dane techniczne: Kiwofiller 407 Red

KIWOFILLER 408 Green 

Retuszer uniwersalny (maskująco-retuszujący), odporny na rozpuszczalniki. Kolor: zielony.

Przydatność do maskowania: ⊗⊗         Przydatność do retuszowania: ⊗⊗⊗

KIWOFILLER 408 Green jest idealny do maskowania/blokowania. Nadaje się również do retuszu szablonów odpornych na farby i kleje rozpuszczalnikowe oraz farby UV / LED.  Jest szybkoschnący i tworzy elastyczną, bardzo odporną powłokę na solventy oraz ścieranie. Idealna płynność i właściwości zwilżające,  pozwalają równomiernie nanosić retuszer, a przy tym doskonale przylegać do siatki.

Lepkość:  ok. 1500 mPas (Rheomat RM 180, MS 33, D = 100 s-1, 23°C)

KIWOFILLER 408 Green pozostaje rozpuszczalny w wodzie, dzięki czemu można go usunąć z siatki zimną lub ciepłą wodą, bez żadnych pozostałości.

Sposób aplikacji: do retuszowania używać pędzla – do blokowania/maskowania (drobne siatki) można użyć rynienki.

Zmywanie: wodą.

ikona pdf   dane techniczne: Kiwofiller 408 Green

retuszer KIWO zielony KIWOFILLER 408 Green
retuszer KIWO KIWOFILLER 409 Conduct

KIWOFILLER 409 Conduct

Retuszer antystatyczny (maskująco-retuszujący), odporny na rozpuszczalniki. Kolor: zielony.

Przydatność do maskowania: ⊗⊗         Przydatność do retuszowania: ⊗⊗⊗

KIWOFILLER 409 Conduct jest idealny do blokowania i retuszowania szablonów sitodrukowych odpornych na rozpuszczalniki. Aby uzyskać pełną przewodność elektryczną, należy utworzyć przewodzący mostek od powłoki krawędziowej do ramy. Stosując szablony przewodzące prąd elektryczny, można uniknąć ładunków elektrostatycznych w przypadku bardzo szybkiej pracy rakli lub drukowania na bardzo gładkich podłożach z tworzyw sztucznych.
KIWOFILLER 409 Conduct jest rozpuszczalny w wodzie nawet po wyschnięciu i dlatego może być usuwany bez pozostałości ciepłą lub zimną wodą.

Lepkość:  ok. 1500 mPas (Rheomat RM 180, MS 33, D = 100 s-1, 23°C)

KIWOFILLER 409 Conduct jest rozpuszczalny w wodzie, dzięki czemu można go usunąć z siatki zimną lub ciepłą wodą, bez żadnych pozostałości.

Sposób aplikacji: do retuszowania używać pędzla – do blokowania/maskowania (drobne siatki) można użyć rynienki.

Zmywanie: wodą.

ikona pdf   dane techniczne: Kiwofiller 409 Conduct

KIWOFILLER 412 HV

Retuszer maskujący o wysokiej lepkości, odporny na rozpuszczalniki. Kolor: granatowy.

Przydatność do maskowania: ⊗⊗⊗         Przydatność do retuszowania:

KIWOFILLER 412 HV jest idealny do maskowania/blokowania. Nadaje się również do retuszu szablonów odpornych na farby i kleje rozpuszczalnikowe oraz farby UV / LED.  Jest szybkoschnący i tworzy elastyczną, bardzo odporną powłokę na solventy oraz ścieranie. Idealna płynność i właściwości zwilżające,  pozwalają równomiernie nanosić retuszer, a przy tym doskonale przylegać do siatki. Ze względu na wysoki stopień lepkości szczególnie zalecany do maskowania dużych powierzchni, również w siatkach rzadkich. Retuszer ten nie ma tendencji do spływania, świetnie utrzymuje się na każdym typie siatki. W praktyce nadaje się również do retuszowania, ale najlepiej motywów mniej szczegółowych lub tych wykonanych na siatkach o rzadszym splocie.

Lepkość:  ok. 6500 mPas (Rheomat RM 180, MS 33, D = 100 s-1, 23°C)

KIWOFILLER 412 HV pozostaje rozpuszczalny w wodzie, dzięki czemu można go usunąć z siatki zimną lub ciepłą wodą, bez żadnych pozostałości.

Sposób aplikacji: do retuszowania używać pędzla – do blokowania/maskowania (drobne siatki) można użyć rynienki.

Zmywanie: wodą.

ikona pdf   dane techniczne: Kiwofiller 412 H

retuszer kiwofiller 412 HV Kiwo
KIWOFILLER WR 1

KIWOFILLER WR 1 

Lakier retuszerski i wypełniacz sitodrukowy do wodnych farb drukarskich. Kolor: niebieski.

Przydatność do maskowania: ⊗⊗         Przydatność do retuszowania: ⊗⊗⊗

KIWOFILLER WR 01 to wysoce odporny, wodorozcieńczalny, jednoskładnikowy wypełniacz do wszystkich prac retuszerskich i naprawczych szablonów do sitodruku i druku na tekstyliach, które są używane przede wszystkim do wodnych farb drukarskich. Nadaje się również do blokowania jako wodoodporny i odwarstwialny wypełniacz sitodrukowy. Jest odporny na alifatyki (benzynę lakową), aromaty, alkohole, glikole, a także wodne chemikalia, kwasy i ługi w stężeniach powszechnie stosowanych w sitodruku i druku na tekstyliach. Ponadto jest wysoce odporny na estry i ketony, dzięki czemu możliwe jest krótsze czyszczenie matryc nawet rozpuszczalnikami. Można go usunąć za pomocą produktów serii PREGASOL i myjki wysokociśnieniowej (min. 30 barów). Należy upewnić się, że temperatura suszenia nie przekracza 30°C. W przypadku stosowania wyższych temperatur lub dłuższego czasu przechowywania odtłuszczanie może być trudniejsze lub nawet niemożliwe. Dlatego powinien być odwarstwiany jak najszybciej po wydrukowaniu. W przypadku temperatur suszenia do 40°C należy użyć myjki wysokociśnieniowej o ciśnieniu co najmniej 120 barów. Przy temperaturach przekraczających 40°C odtłuszczanie może być tak trudne, że prawie niemożliwe.

Lepkość:  ok. 1700 mPas (Rheomat RM 180, MS 33, D = 100 s-1, 23°C)

Sposób aplikacji: do retuszowania używać pędzla – do blokowania/maskowania (drobne siatki) można użyć rynienki.

Suszenie: ok. 3 godzin w temperaturze 20°C lub 1 godzinę w temperaturze 30°C

Zmywanie:  jest możliwe tylko niezaschniętego wypełniacza – wodą.

ikona pdf   dane techniczne: Kiwofiller WR 1

Symbole. Przydatność do maskowania/retuszowania:

dobra
bardzo dobra
doskonała

Krótkie wyjaśnienie:

Przydatność do maskowania na poziomie 1 pkt. oznacza, że warto zastanowić się nad użyciem do tej czynności wypełniacza o wyższej lepkości, w przypadku siatek o ekstremalnej wartości parametru liniatury tzw. mesh corse, ponieważ zbyta rzadka siatka, będzie powodowała szybsze spływanie fillera i kapanie grawitacyjne.

Przydatność do retuszowania na poziomie 1 pkt. oznacza, że warto zastanowić się nad użyciem do tej czynności wypełniacza o niskim parametrze lepkości, w przypadku motywów o dużej szczegółowości lub retuszowania dziurek typu pinholes, ponieważ zbyta gęsty filler, będzie aplikowany grubszą warstwą i mniej precyzyjnie, od retuszera dedykowanego, co w niektórych przypadkach może mieć kluczowe znaczenie.

Wypełniacze retuszujące, można nanosić nie tylko pędzelkiem, ale również patyczkiem, wykałaczką lub zapałką.
Z pędzelków dedykowane są te z naturalnego włosia np. sobolowe.

ARA sp. z o.o., Akcesoria dla sitodruku
Trąbki 387, 32 – 020 Wieliczka
tel.: 124310578 // tel. kom: 605320798