Produkty aplikowanie w formie natryskowej – typu spray. Łatwe użycie, duża efektywność, szybkość działania i brak kontaktu bezpośredniego ze skórą człowieka. A dlaczego spray może być lepszy…?
W zakładce tej, prezentujemy Państwu 2 grupy preparatów firmy KIWO, które łączy co najmniej 1 wspólna cecha, oprócz skuteczności – aplikacja natryskowa typu spray. Dlaczego natryskowa? Chociaż są zwolennicy i przeciwnicy takiej wersji preparatów – zwykle negatywne aspekty sprowadzają się do argumentu ceny, bowiem jak wiadomo, substancja aktywna chemicznie, musi być przenoszona pod ciśnieniem za pomocą medium gazowego. To z kolei powoduje, że część preparatu stanowi tzw. wypełnienie nośnikiem. Jest to prawda. Natomiast zwróćmy uwagę, że po pierwsze preparaty KIWO w sprayu, nie mają tak wysokiej ceny, jak odpowiedniki aplikowane tradycyjnie (producent uwzględnia koszty z punktu widzenia użytkownika), ponadto, aplikowanie sprayem jest bardziej oszczędne, ponieważ spryskujemy powierzchnię dość precyzyjnie, a przy tym niewielką ilością. Ponieważ produkty firmy KIWO to produkty wysokiej jakości – te stężenia są faktycznie efektywne i nie trzeba zużywać nadmiaru preparatu, a jedynie minimalną dawkę aktywną. Warto przetestować preparat i porównać z konkurencyjnym, żeby szybko zrozumieć, że pojemność puszki i cena w katalogu, to nie są jedyne parametry warte rozpatrzenia. Oczywiście, zachęcamy do wyrobienia sobie obiektywnego własnego zdania, przede wszystkim na podstawie testów własnych. Może twoje zdanie będzie zupełnie odmienne – co w pełni szanujemy.
Kolejna rzecz sporna to większa tendencja do rozprzestrzeniania się „mgły” preparatu aplikowanego natryskowo i zdrowia ludzi, w sporównaniu z produktami ciekłymi. Otóż, w każdym przypadku należy stosować się do zasad BHP i karty technicznej oraz kart bezpieczeństwa produktów chemicznych. Nie ma środków idealnych i nie ma rozwiązań jedynie słusznych. Każdy przypadek jest inny.
Tutaj związki chemiczne z preparatu rozpylanego podczas użytkowania, rozprzestrzeniają się przez pewien czas w powietrzu, przez co istnieje ryzyko wdychania przez pracownika, ale odbywa się to bezpieczniej ponieważ:
– prawidłowo wentylowane pomieszczenie, skutecznie zredukuje stężenie chemii w powietrzu, które w przypadku tej grupy produktowej będzie krótkotrwałe oraz mniej stężone, niż tych płynnych odpowiedników (prawidłowa wentylacja jest wymagana w przypadku stosowania zarówno anystatyków, openerów sprejowych, jak i tradycyjnych ciekłych) – przepisy BHP;
– „eye openery” KIWO zawierają substancje blokujące parowanie, przez co ograniczają rozprzestrzenianie się substancji szkodliwych w powietrzu;
– unikasz kontaktu bezpośredniego ze skórą (redukujesz przenikanie szkodliwych substancji do organizmu człowieka);
– preparat w sprayu używasz zwykle krótko/ cyklicznie – nie otwierasz wieczka i nie aplikujesz substancji przez dłuższy czas, a jedynie szybko spryskujesz powierzchnię i odkładasz pojemnik. Substancja lotna wyparuje i w zasadzie kończy się emisja związków chemicznych do atmosfery. Natomiast środki ciekłe: otwierasz puszkę z substancją (czyli uwalniasz substancję chemiczną w formie gazu zmagazynowaną już w pojemniku), następnie aplikujesz szmatką/gąbką (dotykasz ręką – substancje szkodliwe mogące przenikać i zwykle przenikające przez większość rękawiczek* do krwioobiegu człowieka – co udokumentowano badaniami ), a po zaaplikowaniu pozostaje jej znacznie więcej do odparowania, niż sprejowej, przez co również dłuższe jest parowanie i dłuższa potencjalna ekspozycja wziewna.
* jeśli rękawiczki nie są odporne chemicznie i przystosowane do tego typu czynności (potwierdzone stosownymi certyfikatami) – nie stanowią bariery chemia-człowiek!
Niestety, w niektórych przypadkach preparaty w aerozolu mogą nie poradzić sobie z problemem w 100%, wtedy pada wzrok, na te tradycyjne, wysoce stężone. Jeżeli zatem uznasz, że produkty powyższe nie spełniają twoich oczekiwań i wybierzesz wersje w postaci płynnej, zapoznaj się z naszymi rekomendacjami typu Primer P2 (Primer P4/P5, lub otwieracze oczek w płynie również firmy Marabu np. opóźniacz SV 12, lub po prostu skontaktuj się z nami, a dobierzemy wspólnie coś optymalnego.