TABELA WŁAŚCIWOŚCI

farb MARABU

- DANE TECHNICZNE

Farby UV utwardzalne - to nowsza generacja farb, które "suszone" są promieniami UV. Proces utwardzania nie wiąże się praktycznie z żadnym odparowywaniem substancji, ponieważ zawartość suchej masy jest na poziomie bliskim 100%. Utwardzanie polega na wytworzeniu połączeń fizykochemicznych i polimeryzacji tj. łączenia się monomerów w dłuższe łańcuchy. Zachodzi wówczas zjawisko tzw. sieciowania. Należy zaznaczyc , że grubość warstwy tej farby naniesiona na powierzchnię nie ulega zmiejszeniu (inaczj jest w przypadku farb rozpuszczalnikowcyh). Do druku tego typu farbami zaleca sie stosować siatki o gęstości 140 włókien/cm i gęściejszych. Dzięki temu farba nanoszona jest cieńszą warstwą, zmniejsza się jej zużycie, a poprawia skuteczność schnięcia. Farby UV zwykle charakteryzują się również mniejszym stopniem krycia w stosunku do rozpuszczalnikowych. Jest to zjawisko powodowane sposobem utwardzania powierzchni - większa koncentracja pigmentu = większe ograniczenie docierającego światła do wartw głębszych, czyli utrudnienia w sieciowaniu. Należy jednak pamiętać, że przy bardzo gęstych siatkach np. typ 180 SC kolory wydrukowane są bardziej blade, dlatego też siatki tego typu zalecane są raczej do lakierów bezbarwnych (np. w procesie uszlachetniania druku).
Przy druku rastrowym w trybie CMYK nie powinno się dopuścić do przekroczenia grubości szablonu 3-5 um, a poprzednie warstwy nie powinny być całkowiecie dosuszone (lepiej się ze sobą łączą). Pełne utwardzenie wszystkich warst CMYK powinno nastąpić podczas ostatniego cyklu druku.

Pobierz dane techniczne farby klikając jej nazwę umieszczoną w poniższej tabeli. Są to tylko wybrane serie. W przypadku zainteresowania innymi rodzajami - prosimy o kontakt z nami.

W ofercie nowe serie UV: UVOD - zastępuje UVCD, UVGL - nastepca UVGO, UVBR - dla mniej wymagających podłoży - papier, tektura, karton.

PODŁOŻE/ typ FARBY--->
Polistyren (PS)
X
-
X
-
-
ABS/SAN
X
-
X
-
-
Folie samoprzylepne
X
-
X
-
X
PCV twarde
X
-
X
-
X
PCV miękkie
-
-
-
-
Xau
Poliwęglan
X
-
X
X
-
Folie poliestrowe
X
-
X
-
X
PETG/PETA
X
-
X
-
-
Szkło akrylowe (PMMA)
-
-
X
-
-
PE, PP przygotowany
X
-
X
-
X
PP nieprzygotowany
-
-
-
-
-
Poliamid (PA)
-
-
-
-
-
Poliacetal (POM)
-
-
-
-
-
Tworzywa termoplastyczne
-
-
-
-
-
Papier, tektura
X
-
X
-
X
Powierzchnie lakierowane
-
Xu
-
-
-
Aluminium oksydowane
-
Xu
-
-
-
Metale
-
Xu
-
-
-
Szkło, porcelana
-
Xu
-
-
-
Drewno
-
-
-
-
-
Tkaniny
-
-
-
-
-

LEGENDA:

X - nadaje się, dobra przyczepność do tego podłoża
a- przygotować podłoże alkoholem izopropylenowym
u - rekomendowany utwardzacz

Kolorystyka: 13 barw ze skali ULTRACOLOR, dodatkowo biały i czarny mocno kryjący oraz EURO barwy, ponadto RAL, PANTONE, HKS.

WZORNIK: ULTRACOLOR (dla farb UV utwardzalnych)

922 Żółty Jasny
924 Żółty Średni
926 Pomarańczowy
932 Czerwony Szkarłatny
934 Czerwony Karminowy
936 Magenta
950 Fioletowy
952 Ultramaryna
956 Niebieski Brylantowy
960 Niebieski Zielonkawy
962 Zielony Trawiasty
980 Czarny
970 Biały